fbpx

Ulga podatkowa na robotyzację

Według najnowszych planów rządu, od stycznia 2021 roku polskie firmy będą mogły skorzystać z ulgi 50% na projekty z zakresu robotyzacji!

W naszej ofercie znajdują się odpowiednie produkty, między innymi robot pakujący ROBOMATIK.

Zadaniem robota jest pobieranie gotowych wyrobów betonowych z przenośnika linii suchej i przenoszenie oraz układanie ich na paletach handlowych.

W jego budowie wykorzystano rozwiązania konstrukcyjne stosowane do niedawna jedynie w precyzyjnych robotach przemysłowych. Konstrukcja Robomatika jest zwarta, a pracę cechuje niski poziom emisji hałasu i duża dynamika ruchów. Jednocześnie uzyskano wysoką dokładność pozycjonowania przenoszonych wyrobów i praktycznie wyeliminowano uszkodzenia wyrobów w trakcie pakowania.

Przedsiębiorcy będą mogli odliczyć 50 proc. kosztów poniesionych na inwestycje w robotyzację, niezależnie od wielkości firmy i rodzaju branży.

Ulga na robotyzację – jakie koszty odliczymy?

Odliczenie od podstawy opodatkowania 50 proc. kosztów kwalifikowanych związanych z inwestycjami w robotyzację ma dotyczyć:

  • zakupu lub leasingowania nowych robotów i kobotów (robotów współpracujących),
  • nabycia oprogramowania,
  • zakupu osprzętu (np. torów jezdnych, obrotników, sterowników, czujników ruchu, efektorów końcowych),
  • zakupu urządzeń bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP),
  • szkoleń dla pracowników, którzy będą obsługiwali nowy sprzęt.

Ulga na robotyzację – kto skorzysta?

Z ulgi będą mogły skorzystać wszystkie firmy, bez znaczenia na wielkość przedsiębiorstwa lub branżę działania. Ulga obejmie płatników PIT i CIT. Koszty na robotyzację przedsiębiorcy będą mogli odliczyć w ciągu roku podatkowego, a w momencie składania rocznego zeznania podatkowego, dokonają dodatkowego odpisu (tak jak przy uldze na prace badawczo-rozwojowe).
CZYTAJ TEŻ: Polskie małe i średnie firmy otwarte na robotyzację

Projekt ustawy w sprawie ulgi ma trafić do Sejmu jesienią. Nowe przepisy mają wejść w życie już 1 stycznia 2021 r. Resorty rozwoju i finansów zakładają, że ulga na robotyzację będzie obowiązywać przez pięć lat, czyli do końca 2025 r.

Po więcej informacji dotyczących oferty Techmatik zapraszamy do kontaktu z naszymi przedstawicielami handlowymi.

 

Źródło: https://firma.rp.pl/prawo-podatki/7931-ulga-podatkowa-na-robotyzacje-robotyzacja-koszty-firmy-odliczenie-pit-cit